Szybkie Bańki
Szybkie Bańki to dynamiczna gra logiczna, wymagająca spostrzegawczości i umiejętności szybkiego rozumowania. Wydana została przez wydawnictwo Egmont w serii Gry do plecaka, co oznacza, że dostajemy tytuł kompaktowy rozmiarem i wymiarem rozgrywki.
Z grami formatu mini najczęstszy problem nie w tym, że są małe, ale że wydają się zbyt błahe. W przypadku Szybkich Baniek jest wręcz odwrotnie, ta – owszem – niewielka gra kryje w sobie sporo skondensowanych emocji.
W Szybkich Bańkach gracze – analizując odkryte karty – starają się jak najszybciej “wskazać” kartę, do której prowadzi obowiązująca w danej rundzie wskazówka. Kto upora się z zadaniem jako pierwszy, zdobywa kartę będącą rozwiązaniem, a także wszystkie karty, które do niej prowadziły.
Bawimy się przy pięciu niewielkich stosach dwustronnych kart. Na przedzie każdej karty – kolorowe bańki w różnych ilościach, a w jej dolnym rogu butelka płynu do baniek. Barwa tej butelki określa kolor karty. Rewersy kart natomiast zawierają opisy mówiące nam, według jakiego kryterium mamy przeglądać karty leżące na szczycie stosów.
W każdej turze jeden z graczy odwraca kartę z wierzchu wybranego przez siebie stosu i kładzie ją na środku stołu. Kolor opisu i baniek widocznych na wyłożonej karcie informuje, od jakiej karty zaczynamy poszukiwania. Jeśli na przykład tekst brzmi “Największa bańka” i wskazuje na kolor zielony, szukamy największej bańki na zielonej karcie (z zielonym płynem w rogu). Kolor tej bańki przekierowuje nas na kolejną kartę, itd. itp. W momencie, gdy po raz drugi znajdziemy się na karcie, przez którą już przewędrowaliśmy naszym tokiem rozumowania, możemy być pewni, że to jest właśnie ta karta.Gra trwa tak długo, dopóki nie wyczerpie się jeden ze stosów. Wygrywa ten, kto zdobył najwięcej kart.
Szybkie Bańki pozytywnie zaskakują. Zasady wydają się z początku skomplikowane, ale już po pierwszej rundzie okazują się banalnie proste. Za to sama rozgrywka już taka banalna nie jest. Presja czasu, migające w oczach bańki na kartach, świadomość, że o ułamki sekund tu się rozchodzi – budują spore napięcie. Moi współgracze to właśnie Szybkie Bańki – i to mimo mało spektakularnej grafiki – wskazali jako najlepszy tytuł do-plecakowej serii – a to wyróżnienie może już o czymś świadczyć.
Dziękuję wydawnictwu Egmont
za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji
Punktometr Zagramy: 8/10
Podstawowe informacje o grze:
Tytuł: Szybkie Bańki
Liczba graczy: 2 – 5
Wiek: od 6 lat
Czas gry: ok. 20 min
Wydawca: Egmont
Projektant: Martin Nedergaard Andersen
Instrukcja: polska
Cena w sklepach: ok. 30 zł