Carcassonne – dodatki (część 2)
Dzisiaj, zgodnie z obietnicą, prezentuję kolejne pół tuzina dodatków do Carcassonne. Pierwszą część tekstu znajdziecie TUTAJ.
Zawartość: 30 żetonów terenu, drewniany pionek smoka, drewniany pionek wróżki
Ten duży dodatek do Carcassonne został wydany w 2003 roku i po nim na rynku pojawiały się jedynie dodatki mini i mikro. Wydawać się mogło, że Hans im Glueck (HiG) zrezygnowało z wprowadzania na rynek kolejnych dużych dodatków. Były to jednak tylko pozory i w 2005 roku na tereny wokół Carcassonne został wypuszczony Smok. W tym nowym dodatku znajdziemy 30 żetonów terenu, na których wydrukowane są symbole wulkanu, smoka, księżniczki oraz magicznego przejścia. Pierwsze dwa służą do „obsługi smoka”. Kiedy wylosowany zostanie żeton z wulkanem to umieszczamy na nim drewnianego smoka (Milusia). Smoczydło spokojnie sobie siedzi do momentu kiedy nie wylosujemy żetonu z symbolem smoka – wtedy straszliwa bestia wyrusza na żer. Wszyscy gracze przesuwają pionek smoka o jedno pole, dopóki nie przemieści się on w sumie o 6 pól. Kiedy Miluś wleci na pole z pionkiem – zjada go, a gracz będący jego właścicielem (pionka, nie smoka) bierze go z powrotem do swojej puli.
Na górze: żeton z wulkanem, żeton ze smokiem, żeton z księżniczką
oraz żeton z magicznym przejściem.
Poniżej: smok oraz wróżka.
Księżniczka zaś rezyduje w miastach – kiedy żeton z księżniczką zostanie dołożony do ośrodka miejskiego, w którym znajduje się jakikolwiek rycerz, piękna dziewoja mami go swoim wdziękiem, przez co pionek zostaje usunięty i zwrócony graczowi.
Ostatnią nowością wśród żetonów są magiczne przejścia, które pozwalają postawić swojego meeple na dowolnym żetonie znajdującym się na stole (oczywiście przestrzegając normalnych zasad ustawiania z zakazem umieszczania w skończonych tworach).
Ponadto w dodatku znajduje się także mały biały pionek wróżki. Kiedy po swoim ruchu gracz nie ustawia nigdzie swojego pionka, może ustawić obok dowolnego ze swoich meepli tę adeptkę sztuk magicznych. „Mała biała dama” posiada 3 umiejętności:
- odstrasza smoka (Miluś nie może wlecieć na pole z wróżką)
- jeżeli gracz na początku swojej tury ma przy swoim pionie wróżkę to otrzymuje 1 punkt
- kiedy twór (miasto, droga, klasztor lub łąka) jest podliczany to wróżka zapewnia swojemu towarzyszowi 3 dodatkowe punkty.
Carcassonne – Der Fluss II [BGG]
Carcassonne – The River II
Zawartość: 12 żetonów rzeki
W związku z tym, że w rozrastającej się rodzinie Carcassonne ułożenie pierwszych 12 żetonów rzeki już nie wpływało znacząco na rozgrywkę, oraz z tym, że od powstania pierwszego cieku wodnego pojawiła się masa innych dodatków wydawca posłuchał głosu graczy (zwłaszcza tych, którym nie udało się zdobyć Rzeki I) i wprowadził do sprzedaży kolejny zestaw „z wodą”. Zasady tego dodatku są podstawowo takie same jak we wcześniejszej rzece – żetony układa się na stole przed rozpoczęciem rozgrywki, dzięki czemu dzieli ona powstający krajobraz. W stosunku do poprzedniego „koryta z płynącą wodą” zostało wprowadzonych kilka nowości – wprowadzony został żeton dzielący ciek wodny na 2 odnogi, na jednym z zakończeń pojawił się wulkan (dzięki, któremu smok od razu wlatuje do gry). Przy jednym z zakrętów rzecznych pojawiło się stadko świnek, które daje rolnikowi (będącemu właścicielem łąki, na której są zwierzaki) 1 dodatkowy punkt za każde zaopatrzone miasto.
Dodatek ten, tak jak wcześniejsza rzeka, jest bardzo miłym usprawnieniem więc bardzo chętnie widzę go w grze. Podczas wspólnych rozgrywek robimy tak, że łączymy dwie rzeki razem, dzięki czemu otrzymujemy jedną wielką rzekę dodatkowo podzieloną na 2 (w wyniku działania skrzyżowania). Dodatek bardzo przyjemny i na pewno warto przemyśleć kwestię jego zakupu (jednak poczekajcie z tym do końca artykułu).
Carcassonne – Der Turm [BGG]
Carcassonne – The Tower, Carcassonne – Wieża
Zawartość: 18 żetonów terenu, 30 drewnianych elementów wież, kartonowa wieża na żetony
- umieścić swój element wieży na dowolnym fundamencie
- umieścić swój element wieży na dowolnej wieży
- umieścić swojego pionka na dowolnej wieży
Ustawienie pionka na wznoszonej wieży sprawia, że zostaje ona zablokowana i nie będzie dłużej nikogo straszyła, jednak związane jest to z poświęceniem pionka, którego nie uda się już odzyskać do końca rozgrywki.
Kartonowa wieża to po prostu gadżet ułatwiający losowanie żetonów – przed rozgrywką umieszczamy w niej żetony, a gracze zamiast dobierać kafelki ze stosików, dobierają je z wieży.
Dodatek ten niewątpliwie przypadnie do gustu wszystkim złośliwcom, przeszkadzaczom i innym „przyjemniaczkom”. Dokładanie do cudzych miast żetonów z fundamentami sprawia nie lada przyjemność, zwłaszcza kiedy wiemy, że niebawem zostanie przez nas przeprowadzona akcja porwania. Z drugiej strony często sami mamy dylemat, czy dołożyć do naszego miasta żeton z fundamentami – często jest to właśnie TEN kafelek jakiego było nam potrzeba, ale z drugiej strony wystawiamy swoich ludzi na odstrzał, co nie jest nazbyt przyjemne. Do tego dochodzi kolejny problem związany z blokowaniem wież – czy je zablokować i w ten sposób zabezpieczyć się, czy też oszczędzić tego pionka, który może o wiele bardziej przydać się nam w późniejszej części gry. Garść ważnych decyzji, które dodają pikanterii tej wspaniałej grze. Do tego nie można nie wspomnieć o tym, że budowanie przebiega teraz w trzech wymiarach! Odnośnie kartonowej wierzy nie mam zdania, ponieważ dla mnie jej pojemność już jest zdecydowanie za mała ;o)
Carcassonne – The mini expansion [BGG]
Zawartość: 12 żetonów terenu
Dodatek ten to prezent od nieistniejącego już amerykańskiego kwartalnika o grach Games Quarterly, który był dołączany do numeru 11 czasopisma (który okazał się być jednym z ostatnich). Jest to po prostu 12 różnych żetonów terenu pośród których znajdziemy takie ciekawostki jak żeton z samą łąką (oczywiście ze stadkiem świnek), źródło z drogą czy klasztor stojący na środku skrzyżowania. Ten dodatkowy tuzin żetonów należy traktować podobnie jak żetony die Katharer, czyli raczej jako ciekawostkę, niż coś o co trzeba się bić. Żetony niewątpliwie są oryginalne, jednak ich zdobycie wcale nie jest takie łatwe (ja na swój egzemplarz czekałem ponad rok), dlatego nie chcę Wam robić „smaka”.
Carcassonne – Abtei und Bürgermeister [BGG]
Carcassonne – Abbey & Mayor, Carcassonne – Opactwo i burmistrz
Zawartość: 12 żetonów terenu, 6 żetonów opactw, 6 drewnianych stodół, 6 drewnianych wózków, 6 drewnianych pionków burmistrzów
Żeton opactwa to joker, który może być umieszczony w dowolnej „dziurze” powodując domknięcie wszystkich sąsiadujących z nią tworów.
Powyższy opis to bardzo skrócone przedstawienie zasad. Pewien czas temu Khaox przygotował recenzję, w której doskonale opisał reguły związane z tym dodatkiem, dlatego zapraszam do jej lektury.
Dodatek ten ma w sobie niezwykle wielką moc – jest to tak naprawdę złożenie kilku małych (malutkich) dodatków, z których każdy jest dość dużą ciekawostką. Przyznam szczerze, że bardzo pozytywnie mnie zaskoczył i na pewno zaliczę go do grona tych, które są godne polecenia. Jednak uważam, że jest on bardziej przeznaczony dla osób, które już zaznajomiły się z podstawowym Carcassonne i poszukują teraz nowych rozwiązań, które wprowadzą do rozgrywek odrobinę „iskry”, którą tutaj niewątpliwie odnajdą.
Carcassonne – Graf, König und Konsorten [BGG]
Carcassonne: Count, King, and Cult, Carcassonne: Hrabia, król i poddani
Zawartość: 12 żetonów grodu Carcassonne, pionek Hrabiego, 12 żetonów Rzeka II, żeton króla, żeton rabusia, 5 żetonów terenu z dodatku König & Speer, 5 żetonów terenu z miejscami kultu.
Jak już wyraźnie widać po spisie zawartości dodatek ten jest tak naprawdę zestawem trzech wcześniejszych dodatków – König & Speer, Der Graf von Carcassonne oraz Der Fluss II wzbogaconym o 5 nowych żetonów miejsc kultu. Miejsca kultu działają tak jak klasztory z tą różnicą, że umieszczenie ich obok klasztorów (lub umieszczenie klasztorów obok miejsc kultu) powoduje rozpoczęcie wyścigu. Jest to rywalizacja religijna prowadzona pomiędzy tymi dwiema placówkami, którą wygra ta, która zostanie ukończona jako pierwsza. Zwycięzca otrzymuje swoje punkty normalnie, natomiast przegrany nie dostaje nic (w końcu uciekli od niego wierni).
Dodatek ten należy ocenić na dwa sposoby. Jest to z jednej strony złożenie wcześniejszych dodatków: przyjemnej rzeki, dobrego króla i rabusia, słabego hrabiego oraz nowych miejsc kultu. Z drugiej zaś strony jest to trochę wyciąganie pieniędzy od kolekcjonerów. Sam bez bicia przyznam się, że kupiłem ten zestaw głównie dla 5(!) nowych żetonów terenu.
W ujęciu pierwszym wypadałoby chyba wyciągnąć średnią ze wszystkich ocen. Moje odczucia odnośnie wcześniejszych dodatków mieliście okazję poznać już wcześniej. Jeżeli chodzi o miejsca kultu to wydają się być one ciekawe, jednak niezwykle trudno jest z nich skorzystać. Podczas naszej rozgrywki na ogół wyciągane były one w momencie, kiedy większość klasztorów byłą już praktycznie na ukończeniu, więc nie udało nam się rozpocząć ani jednego wyścigu. W związku z tym miejsca kultu mieszczą się gdzieś w okolicy szkolnej 3+/-4 – dodatek ma jakiś potencjał, jednak jego wykorzystanie może być bardzo trudne.
Natomiast, jeżeli spojrzeć na ten zestaw jako na odświeżony zbiór „staroci” wzbogacony o szczyptę nowości to wielu kolekcjonerów powie, że to co zrobiło wydawnictwo HiG nie jest nazbyt przyjemne. Zbieracze kupią ten dodatek dla 5 nowych żetonów, a osoby, które już mają dodatki wydane wcześniej raczej obejdą go szerokim łukiem, ponieważ nowe żetony nie są na tyle nowatorskie, aby kupować dla nich cały dodatek (chyba, że ktoś chce mieć jeszcze więcej żetonów rzeki, lub drugie skrzyżowanie miast), zwłaszcza, że podczas jednej rozgrywki nie wykorzysta się dwóch grodów (w związku z czym jedna część już jest na „odstrzał”. Zestaw do zakupu dla zapaleńców lub dla tych, którym spodobały się małe dodatki, ale jeszcze ich nie posiadają.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że w tym dość przydługim zestawieniu przedstawiłem dostępne dodatki w taki sposób, że graczom zastanawiającym się nad ewentualnymi zakupami będzie łatwiej dokonać wyboru. Zdaję sobie sprawę, że wprowadzanie nowych dodatków jest idealnym przykładem na to, że Carcassonne jest „kurą znoszącą złote jajka”, którą wydawca eksploatuje na ile tylko może. Z jednej strony urozmaicenie tej doskonałej (a nawet klasycznej już) gry rodzinnej jest czymś miłym, jednak ile można? Jak widać dużo.
Podsumowując w skrócie to, co zostało napisane powyżej: moim zdaniem dla wszelkich miłośników Carcassonne obowiązkowymi zakupami są dodatki Zajazdy i Katedry oraz Kupcy i Budowniczowie. Osobom, które chcą zwiększyć w grze poziom złośliwości polecam Księżniczkę i Smoka oraz Wieżę, a osobom chcącym podnieść trudność rozgrywki sugeruję przemyśleć zakup zestawu Abtei und Bürgermeister. Jeżeli komuś spodobały się małe dodatki to idealny będzie dla niego ostatni dodatek – Graf, König und Konsorten, zwłaszcza, że zestaw wychodzi o wiele taniej niż kupowanie wszystkiego osobno. Mikro dodatki z gazet są raczej ciekawostką i tak też należy je traktować.
Oczywiście prawdziwy kolekcjoner i fan gry postara się mieć je wszystkie. Carcassonne jest niczym pokemony – „Gotta catch ‘em all!”. :o)
P.S.
To nie koniec!
W tym roku na pewno pojawią się jeszcze 2 dodatki: jeden zostanie przygotowany przez Rio Grande Games, a w jego skład mają wchodzić między innymi miejsca kultu, cztery żetony wojny i kto wie co jeszcze. Drugi ma być dokładany do drugiej części almanachu Carcassonne, a wśród nowych żetonów mają znaleźć się miejsca kultu oraz „coś jeszcze”. Do tego na pewno HiG po raz kolejny sięgnie do kieszeni graczy i także coś przygotuje. Czas pokaże co i ile tego będzie.
Autorem powyższej recenzji jest: uiek. Tekst został pierwotnie opublikowany w niefunkcjonującym już serwisie Kraina Gier i – po uzgodnieniach z redakcją tamtego portalu – przeniesiony na łamy Spiellust.net. |