Städte-Spiel Frankfurt (Oder) /Słubice mit Blick auf die Partnerstädte
Ciekawe, że ostatnio gra edukacyjna staje się też mniej lub bardziej gadżetem reklamowym, elementem promocji danego regionu, miasta, albo instytucji. Dość wspomnieć o grach wydawanych pod patronatem i na zlecenie muzeów (np. Pojedynek na zlecenie Muzeum Pałacu w Wilanowie), albo miast (np. zakochany w Warszawie), czy regionów (np. Pierścien św. Kingi). O tych grach mam nadzieję w przyszłości móc jeszcze napisać. Dzisiaj zaś o grze, o której wspominałem w artykule Uwaga wydawcy! Young Life 2008.
Städte-Spiel Frankfurt (Oder) /Słubice mit Blick auf die Partnerstädte to gra wydana w tym roku przez Urząd Miasta Frankfurt nad Odrą. Tematycznie gra obejmuje europejskie dwumiasto jakie tworzą wspólnie Frankfurt (Oder) i Słubice, oraz liczne inne miasta partnerskie Frankfurtu.
W pudełku znajdziemy instrukcje w 4 językach, obszerną broszurę w języku niemieckim z dokładnym omówieniem treści zawartych w pytaniach na kartach oraz najważniejsze: 72 karty do gry podzielone kolorystycznie na dwie talie.
Każda karta w niebieskiej talii ma swój odpowiednik w talii pomarańczowej. Karty wykonano w technice 3d (druk soczewkowy). Po przechyleniu karty zmienia się ilustracja na karcie oraz wersje językowe. To rozwiązanie pozwoliło zmieścić na niewielkiej powierzchni pytania we wszystkich 4 językach miast partnerskich: niemieckim, angielskim, francuskim i polskim.
Jednocześnie autorzy gry wykorzystali ważną cechę tej technologii: wg badań druk trójwymiarowy absorbuje o wiele więcej uwagi niż zwykłe obrazy. Czas jaki oglądający poświęca przyjrzeniu się takiemu obrazkowi jest 4-krotnie dłuższy niż w przypadku standardowych ilustracji, a wymaga to aż 5-krotnie silniejszej koncentracji. W efekcie gra naprawdę przyciąga uwagę, co sam zaobserwowałem na sobie, intryguje i budzi zainteresowanie tematyką i treścią. Do tego karty nie są przeładowane treścią, co mogłoby raczej zniechęcić potencjalnego gracza.
Za pomocą kart można rozegrać aż trzy gry:
1. Memory – to wersja dla najmłodszych. Gracze układają potasowane karty motywami do dołu. Każdy po kolei odwraca dwie dowolne karty. Jeśli trafił na dwa takie same motywy, zabiera karty i odkrywa następną parę. Jeśli „skusił” kolejka przechodzi na następnego
gracza. Wygrywa ten, kto zdobył najwięcej par.
2. Quiz, czyli Sprawdzian wiedzy. Karty układa się wg kolorów w dwóch taliach, przy czym trzeba zwrócić uwagę, żeby kolejność odpowiadających sobie kart obu kolorów była w obu stosach taka sama. Teraz jeden z graczy ciągnie karty z wierzchu obu stosów, czyta cicho pytanie z jednej z nich, a odpowiedź podaje na głos, następna osoba sprawdza odpowiedź – czyli słowo wyróżnione kolorem w pytaniu na drugiej karcie. Jeśli odpowiedź się zgadza, gracz odpowiadający zachowuje karty, jeśli nie odkłada je na bok.
3. Mix gra memory i sprawdzian wiedzy. W tym wariancie gra się na zasadach zwykłego memory, jednak gracz odkrywa najpierw jedną kartę, odpowiada głośno na pytanie, szuka drugiej karty z motywem do pary. Aby zdobyć punkt musi znaleźć nie tylko odpowiednią kartę, ale też udzielić prawidłowej odpowiedzi na pytanie.
Warto wspomnieć tutaj o głównym edukacyjnym przeznaczeniu tej karcianki, w dużej mierze warunkującym sposób sformułowania zasad i przyjęte rozwiązania. Otóż co roku we Frankfurcie ma miejsce spotkanie młodzieży ze wszystkich miast parnterskich i gra została opracowana specjalnie z myślą o najbliższym spotkaniu. Do tego opracowana dokładnie tak, aby uniknąć problemów językowych podczas zabawy. Tekst pytania w danym języku ma swoje stałe miejsce na każdej karcie, więc nie ma problemu z orientacją. Druk 3d gwarantuje „automatyczne tłumaczenie”. W praktyce Niemiec może czytać swoje pytanie po niemiecku, a Polak po polsku. Odpowiadanie jest równie proste, bo każda odpowiedż to jedno słowo. Przy tym odpowiedzi i pytania na odpowiadających sobie kartach zawsze zazębiają się. Odpowiedź na jedno pytanie jest kolorystycznie wyróżniona w pytaniu na drugiej karcie, przez co odpowiedzi są łatwe do sprawdzenia nawet przez graczy słabo chwytających obcojęzyczne nazwy. Przykład:
Comment s’appelle le fleuve qui separe et relie Francort (Oder) et Slubice?
Jaka nazywa się rzeka, która dzieli i łączy Frankfurt nad Odrą i Słubice?
Jakie dwa miasta, które wcześniej były jednym dzieli i łączy rzeka Odra?
Welche zwei Städte, die früher eine Stadt waren, werden durch den Fluss Oder getrennt?
Całości dopełnia świetny poziom wydania, solidne pudełko, dobrej jakości materiały, nienaganne opracowanie edytorskie i graficzne. Naprawdę udany i przemyślany pomysł. Po spotkaniu młodzieży gra na pewno przez długi czas będzie mogła być z powodzeniem proponowana turystom jako pamiątka z wycieczki do Frankfurtu. Świetnie też spełni swoją rolę jako dopełnienie edukacji regionalnej w szkołach polsko-niemieckiego dwumiasta.
Gra:
- rozwija spostrzegawczość
- umożliwia trening pamięci
- wspomaga przyswajanie wiedzy o Frankfurcie (Oder) /Słubicach i ich miastach partnerskich
- rozwija obycie w środowisku wielojęzycznym i otwartość na inne kultury